Wydarzenia
Zwolnij! Zwierzę na drodze
Co roku na drogach krajowych przebiegających przez teren nadleśnictwa na miejsce kilkanaście kolizji z udziałem zwierzyny. Zwróćmy uwagę na znaki ostrzegawcze i zachowajmy ostrożność podczas jazdy przez tereny leśne.
WWF Polska prowadzi akcję "Zwolnij! Zwierzę na drodze". Akcja ma przekonać polskich kierowców do rozważnego poruszania się po drodze i pomocy w zbieraniu danych na temat wypadków z udziałem zwierząt. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami akcji na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.
Poradnik dla kierowców
Co Ty możesz zrobić, by uniknąć kolizji i jak się zachować, jeśli do niej doszło?
Uwaga na znaki, dostosuj prędkość jazdy do warunków
- Kolizje zdarzają się najczęściej wiosną (V/VI) i jesienią (X/XI). Jadąc o świcie lub o zmierzchu, jedź wolniej, rozglądaj się i bądź gotowy do hamowania.
- Gdy zwierzę pojawi się w pasie drogi, zwolnij, możesz również zatrąbić. Nie włączaj długich świateł, zwierzęta tracą wtedy orientację i podążają instynktownie za jego źródłem. Z postawy tzw. „zamrożenia" (odrętwienia), jaką przyjmują często jeleniowate na widok oślepiającego światła, możesz wydobyć zwierzę trąbiąc i mrugając światłami.
- Dostosuj prędkość jazdy do warunków, szczególnie nocą, kiedy widoczność spada do 50 m, czyli masz mało czasu by ominąć przekraczające drogę zwierzę. Poza tym w nocy widzisz gorzej i jesteś oślepiany światłami z naprzeciwka.
- W nocy światła reflektorów samochodu odbijają się od dna oka zwierząt. Nie lekceważ takich odblasków, jeśli widzisz je w pobliżu drogi. Oślepione zwierzęta mogą wybiec bezpośrednio przed pojazdem
- Kiedy na drodze spotkasz sarnę lub dzika może za nimi podążać całe stado.
Bez paniki - zachowanie po wypadku
- Zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne, zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym.
- Zawiadom natychmiast numer alarmowy 112 lub policję, która sprowadzi leśniczego lub weterynarza. W żadnym razie nie zabieraj zwierzęcia do samochodu.
- Poinformuj służby (poprzez numer alarmowy 112 lub 997) o miejscu i okolicznościach zdarzenia nawet wtedy, gdy szkody materialne są niewielkie, a jedynym celem miałoby być niesienie pomocy rannemu zwierzęciu lub odnotowanie zdarzenia.
- Możesz podejść do zwierzęcia żeby sprawdzić, czy żyje lub jest ranne. Jeżeli jest ranne, nie próbuj mu pomóc, odejdź szybko, gdyż zwierzę może być niebezpieczne.
- Możesz spróbować ściągnąć martwe zwierzę z drogi, jeżeli stanowi ono zagrożenie dla innych kierowców, ale upewnij się, że jest to bezpieczne.
- Sprawdź czy auto nadaje się do dalszej bezpiecznej jazdy.
- Powiadom towarzystwo ubezpieczeniowe.
- Wypełnij przy policji druk dla ubezpieczyciela, szczególnie, jeśli zwierzę pobiegło dalej - policja może na podstawie śladów na samochodzie potwierdzić, że doszło do kolizji, co ułatwi uzyskanie odszkodowania.
(źródło: www.zwolnij.wwf.pl)