Wydawca treści
Użytki ekologiczne
Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, płaty nieużytkowanej roślinności, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.
Na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo znajdują się 34 uznane użytki ekologiczne o łącznej powierzchni 26,32 ha. Pod względem rodzaju powierzchni najwięcej jest śródleśnych bagien oraz zabagnionych łąk i pastwisk z sukcesją naturalną. Ochroną objęte są także zadrzewienia starych siedlisk i cmentarza. Przewaga terenów podmokłych, wilgotnych i bagien wśród użytków ekologicznych wskazuje na troskę leśników o ich zachowanie, co ma szczególne znaczenie na wśród rozległych obszarów borów sosnowych.
Najnowsze aktualności
„Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów (PPOŻ2)”
„Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów (PPOŻ2)”
Planowana realizacja modernizacji/budowy dwóch zbiorników czerpania wody.
Dla zapewnienia ochrony naszych lasów przed pożarami, Nadleśnictwo Cierpiszewo bierze udział w realizacji zadania pod nazwą „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów (PPOŻ2)”, które jest współfinansowane przez Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
Głównym celem tego przedsięwzięcia jest poprawa sprawności systemu wczesnego ostrzegania, prognozowania oraz szybkiego reagowania na zagrożenia związane z pożarami lasów będących w zarządzie LP.
Na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo w ramach wyżej wymienionego projektu planujemy realizację dwóch zbiorników czerpania wody. Jeden z nich znajduje się w leśnictwie Zielona. Zasadniczym celem przebudowy tego zbiornika jest uszczelnienie jego ścian i doposażenie o w studnię czerpną zapewniającą stały dostęp do wody w okresach suszy. Drugi, wybudowany zostanie
w leśnictwie Nieszawka. Wykonanie tego zbiornika jest konieczna ze względu na budowę drogi S10, która zmienia realne zasięgi oddziaływania aktualnej sieci punktów czerpania wody do celów przeciwpożarowych.
Innymi działaniami realizowanymi w ramach tego projektu na terenie Lasów Państwowych są:
- budowa, przebudowa i remont dostrzegalni przeciwpożarowych,
- budowa, modernizacja masztów, wspierających funkcjonowanie systemu do lokalizacji pożarów,
- budowa i doposażenie stacji meteorologicznych,
- zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego identyfikację i lokalizację pożarów oraz doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD),
- zakup samochodów patrolowo-gaśniczych;
- budowa, przebudowa i remont punktów czerpania wody.
Łącznie w Lasach Państwowych planowana jest realizacja:
- 77 obiektów takich jak dostrzegalnie przeciwpożarowe, maszty przekaźnikowe, maszty METEO
- 199 urządzeń typu systemy do lokalizacji pożarów, doposażenia PAD, stacje METEO, samochody patrolowo-gaśnicze
- 151 punktów czerpania wody (wybudowanych, przebudowanych lub wyremontowanych)
Bezpośrednimi odbiorcami projektu są nadleśnictwa, w których użytkowane będą obiekty lub sprzęt, sfinansowane ze środków projektu. Innymi interesariuszami projektu będą podmioty, których zadaniem jest prowadzenie działań na rzecz ochrony przyrody lub nadzór nad obszarami chronionymi. Pośrednio z rezultatów projektu i wypracowanej wiedzy i doświadczeń korzystać będzie Straż Pożarna, okoliczni mieszkańcy jak również ogół społeczeństwa.
Wartość projektu:
- Całkowity koszt realizacji: 160 309 276,71 zł.
- Kwota dofinansowania z UE: 92 927 299,99 zł
Planowany termin zakończenia projektu to 2028 r.