Wydawca treści
Regulamin szlaku pieszego
Regulamin szlaku pieszego
Las pełni wiele funkcji i zaspokaja potrzeby różnych grup użytkowników.
Aby nie uszczuplić jego zasobów, granice swobody użytkowania określają normy prawne, kulturowe i zasady współżycia społecznego przyjęte
w Rzeczypospolitej Polskiej.
1. Szlak pieszy wyznaczony na gruntach Lasów Państwowych przeznaczony jest do rekreacji i wypoczynku turystów.
2. Organizatorem turystyki pieszej na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo nie są Lasy Państwowe. Za ewentualne wypadki na szlaku pieszym odpowiada organizator. Uczestnicy korzystają ze szlaków na własny koszt i na własną odpowiedzialność.
3. Organizowanie imprez o charakterze wyczynowym lub masowym wymaga uprzedniego uzyskania zgody nadleśniczego Nadleśnictwa Cierpiszewo oraz spełnienia pozostałych warunków przewidzianych przepisami prawa powszechnie obowiązującymi w tym zakresie.
4. Uprawianie turystyki pieszej dopuszcza się jedynie na wyznaczonych i oznakowanych drogach, trasach i na terenach ku temu przeznaczonych.
5. Oznakowanie szlaków pieszych zgodne z Instrukcją Znakowania szlaków PTTK stanowi emblemat we właściwym kolorze na białym tle namalowany na pniach drzew lub innych obiektach terenowych.
6. Znak białego wykrzyknika umieszczony nad znakiem podstawowym ostrzega o nagłej zmianie kierunku przebiegu szlaku, lub o zbliżaniu się do miejsca potencjalnie niebezpiecznego.
7. Zabrania się zamazywania i niszczenia oznakowania.
8. Szlak pieszy ma charakter terenowy i nie posiada specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego też należy zachować na nim szczególną ostrożność. Wzdłuż szlaku mogą rosnąć rośliny trujące. W przypadku ich spożycia należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem. Możliwe jest również spotkanie zwierząt i roślin parzących, które mogą być niebezpieczne. Nadleśnictwo nie odpowiada za ukąszenia (kleszcze, pszczoły, osy, szerszenie, żmije, komary, itp.) oraz za inne nieprzewidziane zdarzenia wynikłe w skutek spotkania ze zwierzętami, a także alergie, uczulenia i zatrucia grzybami lub roślinami.
9. Każdy użytkownik dorosły korzysta ze szlaku na własną odpowiedzialność, a dzieci – na odpowiedzialność opiekuna.
10. Poruszanie się po szlaku pieszym jest dozwolone od świtu do zmroku.
11. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się niezbaczanie z wyznaczonych szlaków.
12. Korzystający z pieszych szlaków turystycznych powinien stosować się do zaleceń Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oraz na bieżąco śledzić sytuację meteorologiczną w regionie. W czasie burz i silnych wiatrów korzystający ze szlaków powinni dla własnego bezpieczeństwa opuścić szlak i udać się w bezpieczne miejsce.
13. W trakcie pobytu na szlaku w czasie dużej wilgotności powietrza bądź opadów atmosferycznych należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na możliwość wystąpienia śliskiego podłoża.
14. Nadleśniczy może udzielić zgody grupom zorganizowanym na zorganizowanie imprez na terenie powierzchniowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych znajdujących się wzdłuż szlaku pieszego, z zachowaniem przestrzegania zasad zakreślonych w treści wyrażonej zgody.
15. Zarówno poszczególne odcinki szlaku, jak i cały szlak mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzenia prac leśnych lub innych ważnych względów. Będą one wówczas oznaczone tablicami ZAKAZ WSTĘPU, lub w inny czytelny sposób. W miarę możliwości, na czas zamknięcia szlaku, wyznaczane będą obejścia. Naruszenie zakazu wstępu związane jest z odpowiedzialnością zakreśloną treścią przepisów prawa.
16. Należy pamiętać, że na szlaku pieszym mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, złamane konary, drzewa ścięte przez bobry, uszkodzenia dróg leśnych. Wszelkiego rodzaju zdarzenia, które zagrażają ruchowi pieszemu, winny być w miarę możliwości zgłaszane do Nadleśnictwa Cierpiszewo (tel. 56 674 44 30) lub organizatorowi turystyki pieszej.
17. Na odcinkach szlaku, na których może dojść do spotkania z pojazdami kołowymi, obowiązują ogólne przepisy ruchu drogowego.
18. Podczas korzystania z pieszych szlaków turystycznych zezwala się na:
a. Spacerowanie, bieganie, uprawianie nordic walking po wyznaczonych pieszych szlakach turystycznych w sposób nie powodujący zniszczenia lub uszkodzenia drzew, krzewów, a także runa leśnego. Zejście ze ścieżki odbywa się na własna odpowiedzialność.
b. Nieodpłatne fotografowanie dla celów prywatnych.
c. Zbieranie na własne potrzeby opadłych liści, nasion, szyszek, owoców, pędów i innych części roślin rosnących wzdłuż szlaków. Jednocześnie nadleśnictwo informuje, że zbieranie powyższych przedmiotów odbywa się na własną odpowiedzialność oraz zgodnie z uregulowaniami prawnymi dot. ochrony przyrody. Należy mieć świadomość, że niektóre rośliny mają właściwości trujące lub parzące.
d. Korzystanie z urządzeń infrastruktury turystycznej w sposób zgodny z jego przeznaczeniem.
19. Turysta zobowiązany jest do zachowania porządku na terenie lasu, ograniczania porozumiewania się z innymi uczestnikami w sposób hałaśliwy lub posługiwania się urządzeniami, które mogą powodować płoszenie zwierząt.
20. Na terenach leśnych obowiązuje zakaz puszczania zwierząt domowych luzem, a na powierzchni szlaku, lub obiektu turystycznego, obowiązek sprzątania po nich.
21. Za niezastosowanie się do jakiegokolwiek punktu niniejszego regulaminu zostanie nałożona na turystę grzywna w wysokości ustalonej przez Służbę Leśną, a ponadto turysta może zostać poproszony o opuszczenie terenu, na którym obowiązują zasady wynikające z niniejszego regulaminu pod rygorem wezwania służb porządku publicznego.
22. Biwakowanie, parkowanie samochodów i palenie ognisk może się odbywać tylko w miejscach do tego przeznaczonych, z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz wiąże się z przestrzeganiem regulaminów tych miejsc, a także przepisów powszechnie obowiązujących w tym zakresie.
23. Każda osoba, która zauważyła ogień w lesie, ma obowiązek niezwłocznego poinformowania o zdarzeniu Punkt Alarmowo Dyspozycyjny Nadleśnictwa Cierpiszewo (tel. 56 674 44 30) lub Straż Pożarną.
Numery alarmowe:
Centrum Powiadamiania Ratunkowego: 112
Straż pożarna: 997
Nadleśnictwo Cierpiszewo: tel. 56 674 44 30
Punkt Alarmowo Dyspozycyjny Nadleśnictwa Cierpiszewo (od kwietnia do października): 730 281 847
Najnowsze aktualności
SUBMISJA DREWNA SZCZEGÓLNEGO - RUNOWO 2024
SUBMISJA DREWNA SZCZEGÓLNEGO - RUNOWO 2024
RDLP w Toruniu informuje, że prowadzi przygotowania do Submisji Drewna Szczególnego – dębowego. Drewno przeznaczone do submisji pochodzić będzie z nadleśnictw: Brodnica, Gołąbki, Jamy, Różanna, Runowo, Szubin, Lutówko i Bydgoszcz.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu
Ogłasza submisje drewna szczególnego - dębowego
(na składnicy przy leśnictwie Nowy Dwór w Nadleśnictwie Runowo)
Niezbędne informacje oraz kompletna dokumentacja dostępna będzie w załącznikach na stronie internetowej www.runowo.torun.lasy.gov.pl, w biurze Nadleśnictwa Runowo oraz
w kancelarii Leśnictwa Nowy Dwór od dnia 07.11.2024 r.
Termin składania ofert upływa w dniu 14.11.2024 r. o godz. 9:30.
Submisja (otwarcie ofert) rozpocznie się w siedzibie Nadleśnictwa Runowo; Runowo Krajeńskie 55, 89-421 Runowo Krajeńskie, w dniu 14.11.2024 r. o godz. 10:00. Drewno do oględzin będzie udostępnione na placu submisyjnym od dnia 7 do 13 listopada w godzinach 7:00 do 15:00
i w dniu 14 listopada w godzinach 7:00 do 9:30.
Szczegółowych informacji w sprawie submisji Drewna Szczególnego udzielają:
- Adam Janik – Inż. nadzoru (tel. 600 453 630)
- Oskar Buretta– Specjalista SL (tel. 733 991 182)
- Karol Stranc – Leśniczy (tel. 668 449 592)
- Marcin Kania – Podleśniczy (tel. 600 453 061)
Zastrzega się:
1. Możliwość wykluczenia z submisji oferentów posiadających należności przeterminowane
w stosunku do jednostki LP.
2. Możliwość unieważnienia submisji bez podania przyczyny.
Materiały do pobrania od dnia 07.11.2024 r.:
1. Regulamin Submisji Drewna Szczególnego
2. Karta ofertowa
3. Oświadczenie oferenta
4. Karta oferenta
5. Wzór umowy kupna-sprzedaży
6. Porozumienie uzupełniające.