Wydawca treści Wydawca treści

Regulamin ścieżki edukacyjnej

Regulamin

Ścieżki edukacyjnej

Podtoruńskie Bory

 

  1. Obszar Ścieżki jak i przyległe do niego tereny mogą stanowić źródło różnorakich zagrożeń (teren ogólnie dostępny, żywe organizmy, ukształtowanie terenu, warunki atmosferyczne, obiekty rekreacji i edukacji, bliskość drogi publicznej, miejsce pracy, itp.).
  2. Nie niszcz otaczającej Cię przyrody.
  3. Nie rozniecaj ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi.
  4. Nie dewastuj tutejszych urządzeń.
  5. Używaj urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem.
  6. Dzieci muszą znajdować się pod opieką osób dorosłych.
  7. Za bezpieczeństwo dzieci znajdujących się na terenie ogrodu odpowiedzialność ponoszą ich opiekunowie.
  8. Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice lub opiekunowie.
  9. Dbaj o czystość tego miejsca, nie zaśmiecaj go.
  10. Nie pozostawiaj środków chemicznych ani opakowań po nich.
  11. W miarę możliwości zachowuj ciszę.
  12. Psy trzymaj na smyczy.

 

 

Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za wypadki powstałe podczas korzystania z obiektu. Użytkownicy korzystają z niego na własną odpowiedzialność i odpowiadają materialnie za wyrządzone szkody.

 

 

Numery alarmowe: 112, 997, 998, 999

NADLEŚNICTWO CIERPISZEWO, tel: 56 674 44 30 ; PAD: 730 281 847; cierpiszewo@torun.lasy.gov.pl; ul. Sosnowa 42, 87-165 Cierpice


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Poznaj "Las do góry nogami"

Poznaj "Las do góry nogami"

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami,  dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Zaplanowaliśmy organizację warsztatów, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których odkryjemy sekrety nietoperzy.

Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!