Wydawca treści Wydawca treści

Nadleśnictwo Cierpiszewo wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Obszar Zanocuj w Lesie położony jest w miejscu charakterystycznym dla Nadleśnictwa Cierpiszewo – siedliska borowe, dominuje sosna. Jest to teren mało zróżnicowany, mimo to ciekawy. Występuje zmienne ukształtowanie powierzchni – można spotkać drzewostany położone na wydmach. Zdecydowanie zapach borów sosnowych, olejków eterycznych produkowanych przez drzewa,  pozostaje na długo w pamięci po biwaku.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru (do pobrania na dole strony).

  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą:

    1. W Nadleśnictwie Cierpiszewo wyznaczone są dwa miejsca przeznaczone na ognisko, zaopatrzone w drewno, udostępniane za pisemną zgodą Nadleśnictwa poprzez Porozumienie:

  • Miejsce biwakowania Przy osadzie leśnej Dybowo

  • Miejsce biwakowania Przy leśniczówce Zielona

  1. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed udaniem się do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem wstępu.

  2. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu: https://cierpiszewo.torun.lasy.gov.pl/zagrozenia-w-lesie#.YIqchqEwhhE .

  3. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Miejsca takie są oznaczone znakami "Zakaz wstępu - ścinka i zrywka drzew"

  4. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków – zmiany przebiegu są każdorazowo zaznaczone w terenie.

  5. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

    1. terminy polowań zbiorowych - kontakt do kół łowieckich:

  • Koło Łowieckie „Piast”, ul. Rynek 18K, 88-150 Kruszwica, koki732@wp.pl,

  • Koło Łowieckie „Tur”, ul. Kręta 27, 87-100 Toruń, marek.chelminiak@wp.pl.

  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (do pobrania na dole strony) oraz przesłanie go na adres cierpiszewo@torun.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

  2. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Dominik Gierszewski, Specjalista Służby Leśnej Tel.: 56 674 44 37, kom. 575 455 710, e- mail: dominik.gierszewski@torun.lasy.gov.pl

 

Nadleśnictwo Cierpiszewo przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

W związku z dużym ryzykiem wystąpienia pożarów Nadleśnictwo Cierpiszewo nie wyraża zgody na używanie kuchenek gazowych na obszarze programu „Zanocuj w lesie”. Decyzja ta jest związana z położeniem Nadleśnictwa w pierwszej – najwyższej kategorii zagrożenia pożarowego związanego z dużym udziałem gatunków iglastych i bardzo małą ilością opadów. Bardzo często w okresie wiosenno-letnim występują tutaj warunki korzystne do powstawania i rozwijania się pożarów – tak zwana pogoda pożarowa, a używanie otwartego ognia w takich warunkach jest bardzo niebezpieczne.

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych

Zgłaszając propozycję stu nowych rezerwatów przyrody, Lasy Państwowe chcą uczcić jubileusz 100-lecia powstania organizacji.

W 1924 r., wraz z odradzaniem się polskiej państwowości, powstała instytucja Lasów Państwowych. Od początku istnienia jej misją jest zrównoważone zarządzanie lasami i powiększanie zasobów leśnych. Mimo wojny światowej, zmiany granic państwa, gospodarki planowej w czasach PRL, ta misja jest realizowana. Miedzy Odrą a Bugiem rośnie lesistość i zasoby drzewne.

- Dziś, gdy nasz kraj jest niemal w 1/3 pokryty lasami, oczekiwania Polek i Polaków, którzy obserwują zmiany klimatu, koncentrują się na zwiększeniu ochrony lasów. W odpowiedzi na te oczekiwania leśnicy chcą zaproponować powołanie stu nowych rezerwatów przyrody – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Prace już się toczą. Do dzisiaj z nadleśnictw spłynęło ponad 200 propozycji nowych rezerwatów. Każda z nich jest teraz analizowana, tak by wybrać najcenniejsze i najbardziej różnorodne obszary. Oraz takie, w przypadku których istnieje najbardziej kompletne dane przyrodnicze. Po to, by zwiększyć szanse na szybkie utworzenie rezerwatów.

Leśnicy chcą działać transparentnie. Wybrane propozycje zostaną przedstawione Polkom i Polakom w Internecie. Tak by każdy po zapoznaniu się z opisem, zdjęciami i mapą mógł przedstawić swoje uwagi.

- Chcemy by nasza propozycja 100 rezerwatów odzwierciedlała różnorodność i bogactwo przyrodnicze lasów – deklaruje Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. zrównoważonej gospodarki leśnej, który jest koordynatorem przedsięwzięcia. I dodaje: - W tych przypadkach, gdy zaistnieje kilka propozycji nazwy, chcemy dać szansę zagłosowania on-line na jedną z nich.

Jak będzie wyglądał kalendarz akcji ogłoszonej w Międzynarodowym Dniu Lasów? W ciągu najbliższych dwóch miesięcy leśnicy dokonają wyboru setki propozycji nowych rezerwatów i ogłoszą je w Internecie. Kolejny etap to kompletowanie dokumentacji, również w oparciu o uwagi strony społecznej: samorządów, przyrodników i mieszkańców okolic nowych rezerwatów. W drugiej połowie roku gotowe wnioski zostaną skierowane do Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, które są władne by ustanowić rezerwaty.

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych to nie tylko jednorazowa akcja jubileuszowa. Leśnicy zgłaszają i będą zgłaszać kolejne rezerwaty. Już dzisiaj 86% z ponad 1500 polskich rezerwatów znajduje się na gruntach Lasów Państwowych. Zajmują powierzchnię równą kilku parkom narodowym.

- Chcemy, by tych sto nowych rezerwatów przyrody było naszym urodzinowym prezentem dla Polek i Polaków. Liczę, że pierwsze rezerwaty z okazji 100-lecia powstaną jeszcze w tym roku. To będzie trwałe i najlepsze upamiętnienie naszego jubileuszu, jakie można sobie wyobrazić – podsumowuje dyrektor Koss.