Lasy nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Cierpiszewo znajduje się prawie 14 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także ok. 230 ha lasów prywatnych.

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, obejmuje tereny położone głównie w Krainie III (Wielkopolsko-Pomorskiej) oraz niewielkiej, południowej części Krainy I (Bałtyckiej).

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

w dniach 03-05.2025 wspólnie sadziliśmy nowe pokolenie lasu

w dniach 03-05.2025 wspólnie sadziliśmy nowe pokolenie lasu

 

W dniach 3–5 kwietnia br. w Nadleśnictwie Cierpiszewo  odbyła się akcja społecznego sadzenia lasu, zorganizowana przez Lasy Państwowe. Wydarzenie miało charakter otwarty i integracyjny, a jego głównym celem była promocja działań na rzecz środowiska oraz edukacja leśna wśród różnych grup społecznych.

Dzień pierwszy – edukacja najmłodszych. 3 kwietnia gościliśmy blisko 150 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Cierpicach (klasy 1–8). Dzieci miały okazję własnoręcznie sadzić las, a po pracy – odpocząć przy ognisku, piekąc kiełbaski i spędzając czas w miłej atmosferze na terenie nadleśnictwa. 

Dzień drugi – instytucje i samorządy. 4 kwietnia wydarzenie skierowane było do przedstawicieli instytucji i lokalnych władz. Ponad 80 uczestników wzięło udział w dwutorowym programie – część osób sadziła las na powierzchni zrębowej, podczas gdy druga grupa uczestniczyła w prelekcji  przedstawianej przez nadleśniczego Bogdana Falkowskiego w izbie edukacyjnej nadleśnictwa. Spotkania prowadzone przez nadleśniczego dotyczyły gospodarki leśnej i miały na celu przybliżenie środowiska pracy leśników. Grupy wymieniały się miejscami, dzięki czemu każdy mógł wziąć udział w obu częściach.

Dzień trzeci – otwarte wydarzenie dla mieszkańców.  5 kwietnia zaprosiliśmy wszystkich chętnych – mieszkańców, pasjonatów lasu, rodziny z dziećmi – do wspólnego sadzenia oraz udziału w prelekcjach. Program dnia był podobny do wcześniejszego – uczestnicy na zmianę sadzili las i słuchali wystąpień edukacyjnych. Wszystkim uczestnikom zapewniono ciepły posiłek, kawę i słodki poczęstunek. Całe wydarzenie przebiegło w bardzo pozytywnej atmosferze i pokazało, że działania na rzecz przyrody mogą być zarówno pożyteczne, jak i integrujące.

 

Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie – razem tworzymy las przyszłości!