Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Więcej na ten temat

Pracownicy Nadleśnictwa Cierpiszewo prowadzący nadzór nad lasami niepaństwowymi w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa:
Gmina Wielka Nieszawka (wsie: Cierpice, Mała Nieszawka, Wielka Nieszawka) - Michał Czerwiński - tel.  600 926 886
Miasto i Gmina Solec Kujawski (część wsi Przyłubie) - Sławomir Michałowski  - tel. 600 926 967
Gmina Rojewo (wsie: Zawiszyn, Rojewice, Glinki, Jezuicka Struga, Jarki, Glinno Wielkie, Osiek Wielki, Stara Wieś) - Andrzej Ciechorski - tel. 600 926 956


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

W odpowiedzi na narastającą presję brudnicy mniszki w wybranych fragmentach drzewostanów sosnowych nadleśnictw: Bydgoszcz, Cierpiszewo, Dobrzejewice, Solec Kujawski, Szubin, Czersk, Dąbrowa, Przymuszewo, Różanna, Rytel, Trzebciny, Tuchola, Woziwoda i Zamrzenica w okresie 18 maja – II dekady czerwca 2025 r. zostaną przeprowadzone ratownicze zabiegi w postaci lotniczych oprysków preparatem Foray B76 (dawka: 2,5 litr/hektar).

Dokładną powierzchnię zabiegów w poszczególnych nadleśnictwach, ich lokalizację oraz datę przeprowadzenia podamy po kwalifikacji terenu do zabiegu, która jest zaplanowana na dni: 16.05.br. oraz 20.05.br.

Ponadto, będziemy zobowiązani wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu na obszarach objętych zabiegiem, w związku z czym pojawią się na ten temat informacje na stronach internetowych nadleśnictw oraz tablice informacyjne w terenie.

Konieczność szybkiej interwencji lotniczej podkreśla skalę zagrożenia trwałości lasów ze strony brudnicy mniszki – prosimy o wyrozumiałość i przestrzeganie okresowego zakazu wstępu do lasu.

Rzecznik prasowy RDLP w Toruniu
Honorata Galczewska

tel. +48 694 362 897
e-mail: honorata.galczewska@torun.lasy.gov.pl

 

Brudnica mniszka - gąsienica