Asset Publisher
Nadzór nad lasami niepaństwowymi
Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.
Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:
- doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
- udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
- wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
- organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
- sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.
Pracownicy Nadleśnictwa Cierpiszewo prowadzący nadzór nad lasami niepaństwowymi w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa:
Gmina Wielka Nieszawka (wsie: Cierpice, Mała Nieszawka, Wielka Nieszawka) - Michał Czerwiński - tel. 600 926 886
Miasto i Gmina Solec Kujawski (część wsi Przyłubie) - Sławomir Michałowski - tel. 600 926 967
Gmina Rojewo (wsie: Zawiszyn, Rojewice, Glinki, Jezuicka Struga, Jarki, Glinno Wielkie, Osiek Wielki, Stara Wieś) - Andrzej Ciechorski - tel. 600 926 956
Asset Publisher
„Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów (PPOŻ2)”
„Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów (PPOŻ2)”
Planowana realizacja modernizacji/budowy dwóch zbiorników czerpania wody.
Dla zapewnienia ochrony naszych lasów przed pożarami, Nadleśnictwo Cierpiszewo bierze udział w realizacji zadania pod nazwą „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów (PPOŻ2)”, które jest współfinansowane przez Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
Głównym celem tego przedsięwzięcia jest poprawa sprawności systemu wczesnego ostrzegania, prognozowania oraz szybkiego reagowania na zagrożenia związane z pożarami lasów będących w zarządzie LP.
Na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo w ramach wyżej wymienionego projektu planujemy realizację dwóch zbiorników czerpania wody. Jeden z nich znajduje się w leśnictwie Zielona. Zasadniczym celem przebudowy tego zbiornika jest uszczelnienie jego ścian i doposażenie o w studnię czerpną zapewniającą stały dostęp do wody w okresach suszy. Drugi, wybudowany zostanie
w leśnictwie Nieszawka. Wykonanie tego zbiornika jest konieczna ze względu na budowę drogi S10, która zmienia realne zasięgi oddziaływania aktualnej sieci punktów czerpania wody do celów przeciwpożarowych.
Innymi działaniami realizowanymi w ramach tego projektu na terenie Lasów Państwowych są:
- budowa, przebudowa i remont dostrzegalni przeciwpożarowych,
- budowa, modernizacja masztów, wspierających funkcjonowanie systemu do lokalizacji pożarów,
- budowa i doposażenie stacji meteorologicznych,
- zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego identyfikację i lokalizację pożarów oraz doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD),
- zakup samochodów patrolowo-gaśniczych;
- budowa, przebudowa i remont punktów czerpania wody.
Łącznie w Lasach Państwowych planowana jest realizacja:
- 77 obiektów takich jak dostrzegalnie przeciwpożarowe, maszty przekaźnikowe, maszty METEO
- 199 urządzeń typu systemy do lokalizacji pożarów, doposażenia PAD, stacje METEO, samochody patrolowo-gaśnicze
- 151 punktów czerpania wody (wybudowanych, przebudowanych lub wyremontowanych)
Bezpośrednimi odbiorcami projektu są nadleśnictwa, w których użytkowane będą obiekty lub sprzęt, sfinansowane ze środków projektu. Innymi interesariuszami projektu będą podmioty, których zadaniem jest prowadzenie działań na rzecz ochrony przyrody lub nadzór nad obszarami chronionymi. Pośrednio z rezultatów projektu i wypracowanej wiedzy i doświadczeń korzystać będzie Straż Pożarna, okoliczni mieszkańcy jak również ogół społeczeństwa.
Wartość projektu:
- Całkowity koszt realizacji: 160 309 276,71 zł.
- Kwota dofinansowania z UE: 92 927 299,99 zł
Planowany termin zakończenia projektu to 2028 r.