Asset Publisher Asset Publisher

Regulamin miejsca postoju pojazdów

Regulamin korzystania z miejsca postoju pojazdów

 

Miły użytkowniku,

życzymy przyjemnego pobytu i prosimy o przestrzeganie następujących zasad:

  • Parkuj tylko w wyznaczonych miejscach.
  • Pojazdami mechanicznymi poruszaj się tylko po drogach publicznych lub udostępnionych do ruchu.
  • Dbaj o czystość tego miejsca, śmieci najlepiej zabierz ze sobą lub wrzuć do pojemników.
  • Szanuj przygotowanie dla Ciebie urządzenia turystyczne, korzystaj z nich zgodnie z przeznaczeniem.
  • Ogniska rozpalaj tylko w wyznaczonym miejscu, nie bliżej niż 100 m od ściany lasu.
  • Szanuj rośliny i zwierzęta.
  • Nie wchodź na uprawy leśne do 4m wysokości.
  • Nie puszczaj psów luzem, zachowaj ciszę – zwierzęta leśne są płochliwe.
  • Uważaj na dzikie zwierzęta – niektóre mogą być dla Ciebie niebezpieczne!
  • Wietrzna i burzowa pogoda nie jest odpowiednia do przebywania w lesie.
  • Uważaj na drzewa martwe, ważne dla ekosystemu leśnego, ich spadające fragmenty również stanowią zagrożenie.
  • Nie hałasuj! Lepiej posłuchaj szumu drzew i śpiewu ptaków.
 

Numery alarmowe: 112, 997, 998, 999

NADLEŚNICTWO CIERPISZEWO, tel: 56 674 44 30; PAD: 730 281 847; cierpiszewo@torun.lasy.gov.pl; ul. Sosnowa 42, 87-165 Cierpice


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Straż Leśna zadba o bezpieczeństwo w lesie - akcja ,,Majówka 25''

Straż Leśna zadba o bezpieczeństwo w lesie - akcja ,,Majówka 25''

Wielkimi krokami nadciąga długi weekend i majówka. Czas ten sprzyja wyprawom do lasu. O spokojny i bezpieczny odpoczynek w pięknych, wiosennych okolicznościach przyrody zatroszczą się strażnicy leśni. Lasy Państwowe rozpoczynają akcję „Majówka 25”.

Centralna akcja rozpoczyna się 29 kwietnia i potrwa ona do 9 maja br. W tym czasie funkcjonariusze straży leśnej będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu osób w nich przebywających oraz chronić zasoby przyrodnicze. Akcja „Majówka 25” ma zapewnić także bezpieczeństwo pożarowe. Straż leśna ma obowiązek reagować na przypadki naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą spowodować pożar lasu, jego rozproszenie, czy też utrudnianie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Osobom, które nie przestrzegają przepisów grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z innymi służbami, m.in. Policją czy Strażą Graniczną.

W celu ochrony lasów przed szkodnictwem leśnicy w całej Polsce, a zwłaszcza straż leśna jako zespół terenowy powołany do zwalczania przestępstw i wykroczeń, monitorują lasy przed ewentualnymi zagrożeniami. W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym będą prowadzone wzmożone kontrole leśnych ostępów.

Lasy zajmują już ok. 29,6 proc. powierzchni Polski, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Przeważają lasy publiczne, a znakomitą większością (ok. 7,1 mln ha) zarządzają Lasy Państwowe. A w nich leśnicy udostępniają szlaki piesze, rowerowe, miejsca biwakowe i obozowiska. Wszystkich niezdecydowanych co robić w długi majowy weekend Lasy Państwowe zapraszają na wycieczkę do pobliskiego lasu. W odnalezieniu odpowiedniego miejsca pomocny może się okazać nasz portal „Czas w las”. Wybierając się na spacer do lasu warto odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach). Dzięki niej można zweryfikować opcje bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania lub udostępnić swoją lokalizację innym osobom.

Poniżej kilka infografik przypominających jak zachować się w lesie: