Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu jest terenem chronionym ze względu na wyróżniające się krajobrazowo tereny o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe w szczególności ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z masową turystyką i wypoczynkiem lub też istniejące albo odtwarzane korytarze ekologiczne.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, płaty nieużytkowanej roślinności, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

w dniach 03-05.2025 wspólnie sadziliśmy nowe pokolenie lasu

w dniach 03-05.2025 wspólnie sadziliśmy nowe pokolenie lasu

 

W dniach 3–5 kwietnia br. w Nadleśnictwie Cierpiszewo  odbyła się akcja społecznego sadzenia lasu, zorganizowana przez Lasy Państwowe. Wydarzenie miało charakter otwarty i integracyjny, a jego głównym celem była promocja działań na rzecz środowiska oraz edukacja leśna wśród różnych grup społecznych.

Dzień pierwszy – edukacja najmłodszych. 3 kwietnia gościliśmy blisko 150 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Cierpicach (klasy 1–8). Dzieci miały okazję własnoręcznie sadzić las, a po pracy – odpocząć przy ognisku, piekąc kiełbaski i spędzając czas w miłej atmosferze na terenie nadleśnictwa. 

Dzień drugi – instytucje i samorządy. 4 kwietnia wydarzenie skierowane było do przedstawicieli instytucji i lokalnych władz. Ponad 80 uczestników wzięło udział w dwutorowym programie – część osób sadziła las na powierzchni zrębowej, podczas gdy druga grupa uczestniczyła w prelekcji  przedstawianej przez nadleśniczego Bogdana Falkowskiego w izbie edukacyjnej nadleśnictwa. Spotkania prowadzone przez nadleśniczego dotyczyły gospodarki leśnej i miały na celu przybliżenie środowiska pracy leśników. Grupy wymieniały się miejscami, dzięki czemu każdy mógł wziąć udział w obu częściach.

Dzień trzeci – otwarte wydarzenie dla mieszkańców.  5 kwietnia zaprosiliśmy wszystkich chętnych – mieszkańców, pasjonatów lasu, rodziny z dziećmi – do wspólnego sadzenia oraz udziału w prelekcjach. Program dnia był podobny do wcześniejszego – uczestnicy na zmianę sadzili las i słuchali wystąpień edukacyjnych. Wszystkim uczestnikom zapewniono ciepły posiłek, kawę i słodki poczęstunek. Całe wydarzenie przebiegło w bardzo pozytywnej atmosferze i pokazało, że działania na rzecz przyrody mogą być zarówno pożyteczne, jak i integrujące.

 

Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie – razem tworzymy las przyszłości!