Obiekty edukacyjne

Prowadzeniu edukacji leśnej służą przygotowane obiekty, ale każdy fragment lasu może być wspaniałą "leśną klasą".

Oferta edukacyjna

Lasy Nadleśnictwa Cierpiszewo są otwarte dla wszystkich. Tych, którzy chcieliby zagłębić się w "leśne tajemnice" zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej naszego nadleśnictwa.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów (PPOŻ2)”

„Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów (PPOŻ2)”

Planowana realizacja modernizacji/budowy dwóch zbiorników czerpania wody.

Dla zapewnienia ochrony naszych lasów przed pożarami, Nadleśnictwo Cierpiszewo bierze udział w realizacji zadania pod nazwą  „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu  - zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów (PPOŻ2)”, które jest współfinansowane przez Fundusze Europejskie  na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest poprawa sprawności systemu wczesnego ostrzegania, prognozowania oraz szybkiego reagowania na zagrożenia związane z pożarami lasów będących w zarządzie LP.

Na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo w ramach wyżej wymienionego projektu planujemy realizację dwóch zbiorników czerpania wody. Jeden z nich  znajduje się w leśnictwie Zielona. Zasadniczym celem przebudowy tego zbiornika jest uszczelnienie jego ścian i  doposażenie o  w studnię czerpną zapewniającą stały dostęp do wody w okresach suszy. Drugi, wybudowany zostanie
w leśnictwie Nieszawka. Wykonanie tego zbiornika jest konieczna ze względu na budowę drogi S10, która zmienia realne zasięgi oddziaływania aktualnej sieci punktów czerpania wody do celów przeciwpożarowych.

Innymi działaniami realizowanymi w ramach tego projektu na terenie Lasów Państwowych są:

  • budowa, przebudowa i remont dostrzegalni przeciwpożarowych,
  • budowa, modernizacja masztów, wspierających funkcjonowanie systemu do lokalizacji pożarów,
  • budowa i doposażenie stacji meteorologicznych,
  • zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego identyfikację i lokalizację pożarów oraz doposażenie  punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD),
  • zakup samochodów patrolowo-gaśniczych;
  • budowa, przebudowa i remont punktów czerpania wody.

Łącznie w Lasach Państwowych planowana jest realizacja:

  • 77 obiektów takich jak dostrzegalnie przeciwpożarowe, maszty przekaźnikowe, maszty METEO
  • 199 urządzeń typu systemy do lokalizacji pożarów, doposażenia PAD, stacje METEO, samochody patrolowo-gaśnicze
  • 151 punktów czerpania wody (wybudowanych, przebudowanych lub wyremontowanych)

Bezpośrednimi odbiorcami projektu są nadleśnictwa, w których użytkowane będą obiekty lub sprzęt, sfinansowane ze środków projektu. Innymi interesariuszami projektu będą podmioty, których zadaniem jest prowadzenie działań na rzecz ochrony przyrody lub nadzór nad obszarami chronionymi. Pośrednio z rezultatów projektu i wypracowanej wiedzy i doświadczeń korzystać będzie Straż Pożarna,  okoliczni mieszkańcy jak również ogół społeczeństwa.

Wartość projektu:

  • Całkowity koszt realizacji: 160 309 276,71 zł.
  • Kwota dofinansowania z UE: 92 927 299,99 zł

Planowany termin zakończenia projektu to 2028 r.