Asset Publisher Asset Publisher

Rozpoczęły się przygotowania do ochrony przeciwpożarowej naszych lasów

Okres przygotowawczy do realizacji zadań ochrony przeciwpożarowej lasów rozpoczął się z dniem 1 stycznia i będzie trwał do końca lutego. W tym czasie nadleśnictwo musi przygotować się do akcji bezpośredniej trwającej od 1 marca do 31 października.

Okres przygotowawczy do realizacji zadań ochrony przeciwpożarowej lasów rozpoczął się z dniem 1 stycznia i będzie trwał do końca lutego. W tym czasie nadleśnictwo musi przygotować się do akcji bezpośredniej trwającej od 1 marca do 31 października.  Nadleśnictwo należy do I – najwyższej –  kategorii zagrożenia pożarowego lasów, co oznacza, że teren nadleśnictwa jest szczególnie narażony na pojawienie i rozprzestrzenianie się ognia. W celu zabezpieczenia przed pożarami przygotowuje się punkty czerpania wody - w zasięgu terytorialnym  nadleśnictwa znajduje się 15 zbiorników,   dbamy o przejezdność  dojazdów pożarowych, których mamy ok. 97,5 km,  prawidłowe oznakowanie infrastruktury przeciwpożarowej i uruchomienie dostrzegalni w Dybowie oraz przygotowanie pasów przeciwpożarowych. W dniu 27 lutego odbędzie się narada organizacyjna poświęcona zadaniom z  ochrony lasu przed pożarami, współpracy z jednostkami państwowych  i ochotniczych  straży pożarnych, policją, gminnymi strukturami samorządowymi, regionalną dyrekcją lasów państwowych,  zakładami usług leśnych, prokuraturą, przedstawicielami kolei państwowych oraz dróg i autostrad.

W ubiegłym sezonie , na terenie naszego nadleśnictwa zaistniało 9 pożarów.      

Przypominamy, że na terenach  leśnych  zabronione jest używanie otwartego ognia (rozpalania ognisk, grilli oraz palenia tytoniu). Zakaz  używania otwartego ognia obowiązuje również w odległości  do 100 metrów od granicy lasu. Pojazdami silnikowymi i zaprzęgowymi  po terenach leśnych wolno  się poruszać tylko drogami publicznymi oraz udostępnionymi dla ruchu turystycznego. Drogi te są oznakowane.