Asset Publisher Asset Publisher

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, płaty nieużytkowanej roślinności, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

 

Na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo znajdują się 34 uznane użytki ekologiczne o łącznej powierzchni 26,32 ha. Pod względem rodzaju powierzchni najwięcej jest śródleśnych bagien oraz zabagnionych łąk i pastwisk z sukcesją naturalną. Ochroną objęte są także zadrzewienia starych siedlisk i cmentarza. Przewaga terenów podmokłych, wilgotnych i bagien wśród użytków ekologicznych wskazuje na troskę leśników o ich zachowanie, co ma szczególne znaczenie na wśród rozległych obszarów borów sosnowych.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wiosna nowych drzew - okres odnowienia lasu

Wiosna nowych drzew - okres odnowienia lasu


Wiosna nowych drzew - okres odnowienia lasu
 

      W lasach trwa ważny okres dla ich przyszłości, a mianowicie czas odnowienie lasu przez wprowadzenie nowego pokolenia drzew. To ważne zadanie realizowane jest głównie na wiosnę i jesień, gdy warunki pogodowe najbardziej sprzyjają takim działaniom. Wybór gatunków drzew do posadzenia zależy od charakterystyki gleby – na terenach bogatych w składniki odżywcze stawia się na gatunki liściaste, takie jak dąb czy buk, natomiast na uboższych gruntach przewaga przypada na gatunki iglaste, głównie sosny. Staramy się jednak wzbogacać te mniej żyzne siedliska, sadząc gatunki biocenotyczne np.  jabłoń, jarząb, berberys czy bez czarny, które mają za zadanie podnieść bioróżnorodność lasu.

     Nieodzownym elementem odnowienia jest staranne przygotowanie gleby przed posadzeniem młodych drzewek, co zapewnia im najlepsze możliwe warunki do wzrostu. Za proces sadzenia odpowiedzialny jest Zakład Usług Leśnych, działający pod czujnym okiem leśnika. Przed rozpoczęciem prac ważne jest dokładne określenie zagęszczenia poszczególnych gatunków sadzonek oraz zaplanowanie wieźby, czyli układu rozmieszczenia drzew, aby zoptymalizować wykorzystanie dostępnej przestrzeni i światła, wspierając tym samym rozwój młodych drzew.

     Po zakończeniu sadzenia następuje etap oceny przez leśnika, który monitoruje rozwój nowego pokolenia drzew. W piątym roku życia uprawy przeprowadzana jest ocena udatności, aby zweryfikować, czy las rozwija się zgodnie z oczekiwaniami. Dokładne i przemyślane działania odnowieniowe umożliwiają lasom odnawianie się i rozwijanie, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i zachowania bioróżnorodności.

 

fot. Wiktoria Kurnicka