Wydarzenia Wydarzenia

Fakty o Mniej Znanych Jadalnych Grzybach Występujących w Polskich Lasach, poza zwyczajnym okresem zbierania!

Fakty o Mniej Znanych Jadalnych Grzybach Występujących w Polskich Lasach, poza zwyczajnym okresem zbierania!

 

Często słyszymy, że sezon grzybowy kończy się wraz z jesienią, jednak prawda jest taka, że różnorodność grzybów nie zna kalendarza. To niezaprzeczalne bogactwo lasów możemy obserwować przez cały rok. Wiosną, latem, jesienią i zimą lasy oferują różnorodność grzybów, które warto poznać. To nie tylko kania, borowik czy opieńka zasługują na naszą uwagę. Mniej znane, ale równie interesujące gatunki kryją się w zacienionych zakamarkach, czekając na odkrycie przez ciekawych poszukiwaczy przyrody.

Jednakże, zanim zaczniemy rozważać te mniej znane gatunki, ważne jest podkreślenie, że zbieranie grzybów wiąże się z pewnym ryzykiem i powinno być poprzedzone odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem. W tym kontekście, pragniemy skupić się na informacyjnej obserwacji tych nieznanych gatunków grzybów, zamiast zachęcać do ich zbierania.

 

Czarka szkarłatna (Sarcoscypha coccinea):

Zwana również szkarłatnicą, to wyjątkowy grzyb o intensywnie czerwonym kolorze, przypominającym kształtem czarkę. Spotyka się go głównie w lasach liściastych, często na martwym drewnie. Jego barwny kapelusz wyróżnia się na tle otoczenia. Owocniki można obserwować od grudnia do maja. Choć większość źródeł opisuje czarkę szkarłatną jako niejadalną, entuzjaści grzybów twierdzą, że ma ona delikatny smak, przypominający rzodkiewkę. Grzyby pokrojone w cienkie plastry warto dodać do wiosennych dań, chociażby do sałatek.

Rysunek 1. Czarka szkarłatna (źródło: www.beszamel.se.pl)

 

 

Uszak bzowy (Auricularia auricula-judae):

Spotykany od wiosny do jesieni, szczególnie często rośnie na martwym drewnie drzew liściastych, zwłaszcza na bzie czarnym. Jego kapelusz ma kształt wydłużonego ucha lub miseczki o barwie od jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Charakterystyczne są skórzaste i galaretowate konsystencje, zwłaszcza po deszczu lub wilgotnym okresie. Jest to gatunek grzyba jadalnego, popularnie wykorzystywanego w kuchni azjatyckiej i nie tylko. Uszak bzowy posiada łagodny smak i delikatną teksturę, co sprawia, że świetnie nadaje się do zup, sałatek czy potraw duszonych. W Polsce jest stosunkowo mało rozpoznawalny, ale jego kulinarne właściwości zyskują coraz większe uznanie.

Rysunek 2. Uszak bzowy (źródło: www.wprost.pl)

 

!!!Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli te grzyby są jadalne, zbieranie grzybów wymaga szczególnej ostrożności. Nie wszystko, co rośnie w lesie, nadaje się do spożycia. Zawsze skonsultujmy się z doświadczonym grzybiarzem czy ekspertem przed sięgnięciem po nieznane gatunki. Dbajmy o bezpieczeństwo i czerpmy radość z poznawania różnorodności grzybów, które skrywają się w leśnym otoczeniu przez cały rok!!!